Gebe İzlemi Mürefte ASM - Şarköy Mürefte Aile Sağlığı Merkezi Gebe İzlemi - Tekirdağ Şarköy Mürefte Aile Sağlığı Merkezi ASM

çorlu haberleri iş ilanları çerkezköy haberleri iş ilanları tekirdağ haberleri

Gebe İzlemi Mürefte ASM - Şarköy Mürefte Aile Sağlığı Merkezi Gebe İzlemi - Tekirdağ Şarköy Mürefte Aile Sağlığı Merkezi ASM

            HAMİLELİK TAKİP HİZMETLERİMİZ

    gebe

HAMİLELİKLE İLGİLİ KISA BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

  Bir hamilenin doğuma kadar enaz 5 kez izlenmesi gerekir. Bu izlem ve taramaların bir kısmı hastanelerde uzman hekimler tarafından yapılırken merkezimizde de kayıt altına alınmaktadır.

     1.İzlem: ( İlk muayene)
Doktor tarafından görüldüğünüz ilk ziyarette tansiyon ve kilonuz ölçülerek kaydedilecektir. İlk ziyarette açlık kan şekeri, kan gurubu, hepatit işaretleri (sarılık aşısı yaptırmadıysanız) tahlilleri yapılır. Kan gurubunuz Rh(-) ve eşinizin Rh(+) ise kan uyuşmazlığı yerleşip yerleşmediğini öğrenmek için indirekt coombs testi yaptırmalısınız.
    2. İzlem : ( 11 – 14 haftalar arası )
Tansiyon ve kilonuz kaydedilir, varis ve ödem varlığı araştırılır.
Kalıtsal bir hastalık olan Down sendromu taraması için 11 – 14 haftalar arası ultrasonografi ile ense kalınlığı ve burun kemiği varlığının araştırıldığı bir ikili test yapılır. Bu tarama testi için ayrıca kanda hormonlara da bakılır. Ultrasonografi ile gebelik süresi hesaplanır.
Eğer bu haftalardaki Down tarama testini kaçırdı iseniz, 16 – 18. haftalar arası üçlü tarama testini yaptırmalısınız.
    3. İzlem :  ( 22 – 24 haftalar arası )
Tansiyon ve kilonuz kaydedilir, varis ve ödem varlığı araştırılır.
Bu haftalarda hemoglobin ve hematokrit değerlerinize bakılacaktır. Hemoglobinin 11 gr. altında olması durumunda kansızlığı önlemek için demir hapı önerilir.
Bu izlemde yapılan ultrasonografi ile bebeğinizin iç ve dış organları ayrıntılı olarak incelenir. Mevcut anomalilerin %75’i bu haftalarda saptanır. Eğer gerekli görülürse rahim damarlarını inceleyen doppler testi de yapılır.
Bu izlemde olası şeker hastalığını taramak için glukoz tarama testi yapılır. Sonuç yüksek çıkarsa glukoz tolerans testi yapılır.
Rh(-) gebelerde indirekt coombs testi tekrarlanır.
    4. İzlem :  (  32. hafta )
Tansiyon ve kilonuz kaydedilir, varis ve ödem varlığı araştırılır.
Ultrasonografi ile bebeğin gelişimi değerlendirilir.
Bebek Kalp sesleri dinlenir.
Rh(-) annelerde indirekt coombs testi tekrarlanır. Hepatit işaretleri (-) olan ve aşı yaptırmamış annelerde sarılık işaretlerine tekrar bakılır.
    5. İzlem :  (  38 – 39 haftalar )
Ultrasonografi ve vajinal muayene ile bebeğin rahim içindeki duruşu, kemik çatının uygunluğu saptanır. Doğum şekli kararlaştırılır. Bebeğin son durumu incelenir.


Mürefte Aile Sağlığı Merkezi Şarköy / Tekirdağ   |   Tel : 0 282 528 70 17   |   info@murefteasm.gov.tr